Касиопеја Наумоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Касиопеја Наумоска
Роден 1968
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Занимање сликар

Касиопеја Наумоска (родена 1968 во Скопје) — македонска сликарка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наумоска е родена во 1968 година во Скопје. Ликовна академија завршила во Скопје. Рализирала над 20 самостојни изложби во и вон Македонија (состојба 2012).[1]

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1997 КИЦ, Мал формат, награда од публика
  • 2001 Награда за плакат
  • 2003 Награда за сликарство “Петар Мазев“, ДЛУМ
  • 2009 – Мал формат, КИЦ, награда „Коце Мазев“
  • 2011 – акварел, во организација на општина Карпош

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Изложба на слики од Касиопеја Наумоска“. Настани. Пон, 11 Јуни 2012. Посетено на 2013-02-06. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]