Прејди на содржината

Картомантија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гатачка, од сликарот Микаил Врубељ.

Картомантија е претскажување на иднината со употреба на шпил карти. Првите форми на картомантија се појавиле веднаш после употребата на картите за играње, а во Европа за првпат во 14 век.[1]. Некои „гледачи на карти“ сметаат дека картомантијата потекнува од древен Египет, а дека мудроста на луѓето Тот им ја оставил на чување преку картите, но ова верување нема никаква потврда.

Поврзано

[уреди | уреди извор]