Претскажување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Овој човек од Румсики, Камерун, ја кажува иднината преку толкување на промените на водата предизвикани од различни предмети.

Претскажување или предвидување или дивинација (од латински divinare „инспириран од бога“) е обид да се дознае информација преку знаци или преку натприродното.[1]

Вообичаени методи[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]