Каролина (Порторико)

Координати: 18°27′6″N 66°4′8″W / 18.45167° СГШ; 66.06889° ЗГД / 18.45167; -66.06889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролина
Општина
Знаме на Каролина
Location of Carolina in Puerto Rico
Location of Carolina in Puerto Rico
Координати: 18°27′6″N 66°4′8″W / 18.45167° СГШ; 66.06889° ЗГД / 18.45167; -66.06889
ДржаваСАД
ТериторијаПорторико
Управа
 • ГрадоначалникЏозе Ц. Апонте Далмау (ППД)
 • Senatorial dist.8 - Carolina
 • Representative dist.38, 39, 40
Површина
 • ВкупнаПредлошка:Infobox settlement/impus/mag
 • Земјишна117.4 км2
 • Вода38.89 км2
Население (2010)
 • Вкупно176.762
 • Густина11/км2
ДемонимCarolinenses
Час. појасAST (UTC-4)
Zip code00979, 00982, 00983, 00985, 00987, 00981, 00984, 00986, 00988
Мреж. местоgmacpr.com
Каролина од авион

Каролина (шпански: Carolina) е град во Порторико. Се наоѓа на северисточната страна на островот. Овој град според статистиките во 2000 година, има 186 076 жители, што го прави трет град по број на жители во Порторико.