Каролина Олсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Каролина Олсон (29 октомври 1861 година - 5 април 1950 година), позната и како „Soverskan på Oknö“ („Заспаната убавица на Окни“), е Швеѓанка која наводно останала во хибернација помеѓу 1876 и 1908 година (32 години). [1]

Се верува дека ова е најдолго време што некој живеел на овој начин, кој потоа се разбудил без никакви преостанати симптоми. [2] [3]

Сепак, било тврдено дека Олсон не била во хибернација цело време. Имала многу необјаснети карактеристики на нејзината состојба; на пример, се чинело дека косата, ноктите на рацете и ноктите на нозете не растат. [4] Харалд Фредерстром забележал во 1912 година дека можеби се преправала дека спие, или страдала од психолошки проблеми и едноставно се убедила дека е болна. [5]

Живот[уреди | уреди извор]

Олсон е родена во Окно во близина Mönsterås, вториот најстар од петте деца; нејзините браќа и сестри беа сите браќа. [4] [5] Таа се здобила со рана на главата на 14-годишна возраст на 18 февруари 1876 година, но се чинела дека брзо се опоравува. На 22 февруари, таа се пожали на забоболка. Нејзиното семејство верувало дека нејзиниот заб е болен поради вештерство, и и било наредено да оди во кревет. Меѓутоа, кога заспала, не се разбудила.

  1. „Fortean Times“. John Brown Publishing. 1993. стр. 3, 28. Посетено на 13 March 2015.
  2. Nilsson, Marianne. „Än i dag finns frågorna kvar“ [Even today the questions remain]. Svenska Dagbladet (шведски). Посетено на 27 December 2014.
  3. „Fortean Times“. John Brown Publishing. 1993. стр. 27, 28.
  4. 4,0 4,1 Pinkney, John (2011). The Mary Celeste Syndrome. Inkypen Editions. стр. 326–331. ISBN 978-0-9870935-6-1.
  5. 5,0 5,1 Holmstedt, Bo; Ljungberg, Lennart; Moëll, Hans; Sjöberg, Sven G. (1963). „Soverskan på Oknö“ [The Sleeper at Oknö] (шведски). Отсутно или празно |url= (help)