Карл Филип Мориц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карл Филип Мориц (роден во Хамел на 15 септември 1756 година, починал во Берлин на 26 јуни 1793 година) — бил германски автор, уредник, педагог и есеист на Штурм унд дранг.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мориц е роден во сиромашни околности во Хамел во 1756 година. По добивање на сиромашно образование, тој е вработен како чирак за правење капи. По тешкоиот период на живеење во тешки околности, успева да се запише гимназиско образование во Хановер, го прекинува образованието и прифаќа работа како глумец, кратко и неуспешно и се враќа на студиите во Ерфурт (1776 година), бидејќи подоцна се придружува во Херхантер (Моравска Црква) во Барби. Студира теологија во Витенберг (1777 година). Работел како учител и создал репутација како автор и поет.