Прејди на содржината

Карина Бурман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карина Бурман (родена 1960 година) е шведски романописец и научник за литература. Нејзиното истражување е насочено кон шведската литература од XVIII и XIX век. Таа го завршила својот докторат по литература во Упсала во 1988 година со дисертација за густавскиот писател Јохан Хенрик Келгрен. Подоцнежното творештво вклучува критичко издание на претходно необјавени писма на романописецот и феминистичка пионерка Фредрика Бремер во два тома (1996) и биографија на Бремер (2001).

Наводи[уреди | уреди извор]