Карен Дехо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карен Дехо (Karen Dejo) , родена во 1980 година е перуанска глумица. Нејзиното целосно име е Карен Ивон Дехо Иглесиас (Karen Ivonne Dejo Yglesias). Таа е висока 164 сантиметри или 5.38 стапки.

Карен Дехо ја има започнато својата кариера како модел , а подоцна и како балерина во телевизиското шоу Sabado.

После ова , таа се придружува на бендот Alma Bella , после што следува нејзиното учество во контроверзниот спот Jugo de Tamarindo со Хулио Андраде (Julio Andrade). Нејзиниот привлечен изглед и донесе улога во серијата Besos Robados во 2004 година.

Карен Дехо е повеќестрана уметничка која што се има појавено во теленовелите Chica tu Madre и Talk Show. Исто така има глумено и во театар , а има работено и во циркус.

Нејзината улога како Паола во еротичката теленовела Убави и амбициозни (Bellas y Ambiciosas) во 2006 година ја прослави во светски рамки.

Црнокосата и црноока Карен сака танцување , купување на облека и дружење со пријателите.