Кардинал (пеперутка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кардинал
Argynnis.pandora.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Пеперутки
Натсемејство: Пеперутковидни
Семејство: Шарени пеперутки
Потсемејство: Долгокрили
Род: Аргинис
Вид: Кардинал
Биномен назив
Argynnis pandora
Denis & Schiffermüller, 1775
Синоними
  • Pandoriana pandora

Кардиналот (лат. Argynnis pandora) е пеперутка од семејството шарени пеперутки (Nymphalidae). Оваа пеперутка е мошне честа низ јужна Европа.

Крилјата им имаат распон од 64-80 мм. Лета од април до септември, а во Европа од мај до август, зависно од местото.[1][2]

Ларвите се хранат со љубичици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Argynnis pandora (Кардинал)“. Пеперутки на Турција. Посетено на 1 јануари 2013. (турски)
  2. Кардинал - Метју Рулингс пров. 1 јануари 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]