Прејди на содржината

Караван (патување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едвин Лорд Викс, „Пристигнување на караван во близина на градот Мароко“
Караван од камили во Мароко, ноември 2013.

Караван (од персиски: کاروان) е група луѓе кои патуваат заедно, најчесто заради трговија.[1] Најчесто, караваните биле застапени во пустинските области и по должината на Патот на свилата, кога патувањето во група се вршело заради заштита од грабежи, како и поради искористување на економиите од обемот во трговијата.[1]

Караванот како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Караван“ (англиски: Caravan) — песна на ирскиот музичар Ван Морисон (Van Morrison) од 1970 година.[2]
  • „Шпански караван“ (англиски: Spanish caravan) — песна на американската рок-група Дорс (The Doors) од 1968 година.[3]
  • „Караван на чувствата“ (српски: Karavan Osećanja) — песна на српската група Дарквуд даб (Darkwood Dub) од 1996 година.[4]
  • „Караван на љубовта“ (англиски: Caravan of love) — песна на американската поп-група Ијсли брадерс (Isley Brothers).[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Caravan“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.
  2. YouTube, Van Morrison - Moondance Full Album (Vinyl) (пристапено на 24.12.2017)
  3. Discogs, The Doors ‎– Waiting For The Sun (пристапено на 20.5.2020)
  4. Discogs, Darkwood Dub ‎– U Nedogled (пристапено на 20.11.2021)
  5. YouTube, Caravan of love The Isley Brothers (пристапено на 8.1.2017)