Капсид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икосахедрален капсид кај аденовирусот

Капсидот е белковинската обвивка на вирусите. Тој го обвиткува генетичкиот материјал на вирусот. Составен е од неколку олигомерни, повторувачки структурни субединици на протеини, наречени протомери.