Канонско крунисување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Папата Бенедикт XVI , поставувајќи ја круната на Fleur-de-Lys на статуа на Пресвета Богородица од Лурд, иако овој настан не беше обред на канонско крунисување. За време на пленарната поука за Светскиот ден на болните, 11 февруари 2007 година.

Канонско крунисување (латински: coronatio canonica) — побожен институционален чин на папата, прописно изразен во папски били[1][2] во кој честопати е папски легат или папски нунциј, или во ретки случаи самиот понтиф назначува круна, тиара или ѕвездестиот ореол[3] на Христолошка, Маријанска или Јосифска слика со специфична посветена титула која е видливо почитувана во одредена епархија или локалитет.[4][5]

Претходно, Светото Канцеларија го издаваше овластувањето за канонско крунисување преку дијастар наречен "Глава на Ватикан", а подоцна и на Светата Конгрегација на Ритуалите. Од 1989 година, Конгрегацијата за божествено обожавање и дисциплината на Светите тајни го извршува делото што го одобрува декретот.

Наводи[уреди | уреди извор]