Кангаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кангаски јазик
Застапен воСудан
ПодрачјеКардофан
Говорници8.000 (1989)  
Јазично семејство
кадуски јазици
  • западни
    • кангаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3kcp

Кангаскиот јазик е кадуски јазик кој се зборува во Судан од околу 8.000 жители. Овој јазик е дел од западната подгрупа на кадуски јазици. Јазикот се пишува со латиница и ги има следните дијалекти: абусинунски, чироро-курсиски, кангаски, луфа-лимаски и кронго абдаласки.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]