Канака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Канака (грчки: Κανάκη) во старогрчката митологија била ќерка на Еол и Енарета.

Митологија[уреди | уреди извор]

Канака страсно го сакала својот брат, Макареј, на кој во тајност му родила девојче, Амфиса.[1] Кога Еол дознал за ова, детето го фрлил на кучиња, а на својата ќерка ѝ испратил меч, и ја натерал да изврши самоубиство. Според друго предание, Канака го сакала Посејдон и му родила пет сина; Алоеј, Епопеј, Ниреј, Триоп и Хоплеј.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology Greek Mythology Link: Aeolus; -{Notes about his children}-
  2. Aleksandrina Cermanović Kuzmanović & Драгослав Срејовић, 1992. Лексикон религија и митова. Савремена администрација. Београд.