Канадско-македонска федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Канадско-македонската федерација скр. КМФ претставува федерација на македонски друштва со примарна дејност лобирање за признавање на независноста на Македонија и нејзин прием во Обединетите Нации. Била активна за обезбедување финансиска и материјална помош за Македонија. Била основана во Торонто, Канада во август 1990 година.[1]Активна е во Македонија со издавање на стипендии во областа на правото.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Katardžiev, Ivan (1994) (на македонски). Makedonskata politička emigracija po Vtorata svetska vojna. Arhiv na Makedonija. 
  2. „Стипендии од Канадско-македонската федерација за Меѓународното македонско движење за човекови права“ (македонски). Агенција за иселеништво. Торонто 20.2.2009 година. конс. 2010-07-20.