Камптал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Камптал ― австриски вински регион. Северно од Кремс лежи Лангенлојс, кој е главниот град во Камптал, долината на реката Камп.[1] Песочничките падини се толку стрмни што се задржува само тенок слој почва. Изложеноста на сонце е голема. Ризлинг успева на овие стрмни падини; поблизу до Дунав, долината се шири и се одгледува повеќе црвено грозје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. map Архивирано 3 јули 2007 г.