Камов Ка-10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Камов Ка-10 (НАТО назив Хет) бил советски едносед хеликоптер којшто служел за место за набљудување кој првпат полетал во 1950 година.

Тоа беше како подобрен модел на Ка-8, со не многу повеќе од отворена платформа со мотор и со коаксијални ротори. Само 12 модели биле направени.

Варијанти[уреди | уреди извор]

  • Ка-10: Едноседен набљудувачки хеликоптер.
  • Ка-10M: Подобрена верзија опремена со двојни опашни перки.

Oператори[уреди | уреди извор]