Камник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Камник
Kamnik
град и општина
Местоположба на Општина Камник
Местоположба на Општина Камник
Камник се наоѓа во Словенија
Камник
Местоположба на Камник.
Координати: 46°13′33.88″ СГШ 14°36′39″ ИГД / 
Држава  Словенија
Управа
 • Градоначалник Марјан Шарец
Површина
 • Вкупна 265,6 км2
Население (2009)[1]
 • Вкупно 28.677
 • Густина Ова е лошо заокружено10.797.063.253.012/км2
Часовен појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)

Камник (словенечки: Kamnik) е мало гратче и општина во Словенија. Општината се наоѓа во северна Словенија. Во градот се наоѓаат рушевини од два стари замока и има примери од старата архитектура. Името на градот за прв пат се спомнало во 11 век, а како град бил споменат во 1229 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]