Иљјушин Ил-2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иљјушин Ил-2 во лет

Иљјушин Ил-2 Штурмовик бил советски јуришен авион во време на Втората светска војна, конструиран од познатиот советски конструктор Сергеј Владимирович Иљјушин. Улогата на Ил-2 на Источниот фронт била исклучително голема. Вклучувајќи го неговиот наследник - Ил-10, Ил-2 претставува најпроизведуваниот воен авион на сите времиња со произведени 42.330 примероци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jane's 1989, стр. 529.