Исманинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Историски споменик на Баварија, Германија. Моменталната употреба е како градско собрание

Исманинг е општина во германската сојузна покраина Баварија. Тој е еден од 29-те општински центри на областа Минхен. Според проценката од 2010 година во општината живееле 15.181 жител. Има регионален код 9184130.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Минхен

Исманинг се наоѓа во сојузната покраина Баварија во областа Минхен. Општината се наоѓа на надморска височина од 490 метри. Површината на општината е 40,2 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 15.181 жител. Просечната густина на населеност е 378 жители на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]