Исландски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исландски универзитет
Háskóli Íslands
Seal of the University of Iceland.
латински: Universitas Islandiae
Вид државен
Основан 1911
Ректор Kristín Ingólfsdóttir
Административен кадар
993 (2007)[1]
Студенти ca. 16,000 (2009)[2]
Место Рејкјавик, Исланд
Кампус Urban, suburban
Прекар
Маскота Атена
Припадност EUA, Utrecht Network
www.hi.is

Исландски Универзитет (Háskóli Íslands) е државен универзитет во Исланд, основан 1911 година. Во текот на првата година од отворањето биле запишани 45 студенти. Денес универзитетот држи предавања на околу 16000 студенти кои студираат на 25 факултети.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Utrecht network