Исландски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
  1. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ Шаблон:Инфокутија Универзитет

Исландски Универзитет (Háskóli Íslands) е државен универзитет во Исланд, основан 1911 година. Во текот на првата година од отворањето биле запишани 45 студенти. Денес универзитетот држи предавања на околу 16000 студенти кои студираат на 25 факултети.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Utrecht network