Ипилија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ипилија
Basal sauropod silhouette.svg
Видмитолошко суштество, Криптид
ПодвидЖив диносаурус”,
Езерско чудовиште
Подрачје Австралија
Живеалиштемочуришта

Ипилија (англиски: Ipilya) е митолошко суштество од митологијата на абориџинските народи. Оваа суштество наводно живее во мочуриштата ширум Австралија.

Опис на Ипилија[уреди | уреди извор]

Описот на Ипилија во митологијата и народните преданија[уреди | уреди извор]

Во митологијата Ипилија е големо суштество кое живеело во мочуришта. Според абориџинските легенди ова суштество исчезнало бидејќи сите мочуришта во кои живеело се исушиле.

Опис на Ипилија од модерното доба[уреди | уреди извор]

Илустрација.
илустрација на наводниот изглед (според мислењето на креационистите)

Во креационизмот[уреди | уреди извор]

Според зборовите на креационистите Ипилија е еден од доказите дека луѓето живееле заедно со диносаурусите. Тие го опишуваат како суштество кое наликува на диносауруси од групата Сауроподи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]