Инка мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Близок поглед на мостот.
Инка мост.

Инка мостот е име или прекар на две локации поврзани со влезот на Мачу Пикчу во Перу. Една од двете локации била изградена од Инките како свет влез во Мачу Пикчу за армијата на Инките.[1]

Главен мост[уреди | уреди извор]

Главниот мост е дел од планински пат кој е всушност срт. Тој е камен пат кој се протега западно од Мачу Пикчу.[2] Мостот создржи една дупка од дваесет стапки.[3], кој можел да се покрие со мост од јаже, инаку патот останувал непрооден за странци.[4]

Мост од јаже[уреди | уреди извор]

Мостот од јаже бил стар инка мост од јаже.[5] кој се протегал од Мачу Пикчу во Перу за да се поминела реката Урубамба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. PeruPeruPeru.com (2007). "Day 19: Machu Picchu / Cusco". Peru The Grand Tour, 21 Days 20 Nights (travel agency). Посетено на 2007-08-18. [...] hike Huayna Picchu the pyramid-shape mountain above Machu Picchu, walk to the Inca Bridge a secret entrance used by the Inca's army, or toward the Inca Trail to find the historic Sun Gate.
  2. MachuPicchuPeru (2006-01-26). "Machu Picchu". Machu Picchu 2006. Посетено на 2008-08-18. [Inca Bridge photograph] Inca Bridge - carved into the cliff
  3. DeLange, op. cit.
  4. Dunn, Jerry Camarillo, Jr. (2007). "Machu Picchu". How Stuff Works.com, Travel, Destinations. Архивирано од изворникот на 2008-05-13. Посетено на 2008-08-18. The famous Inca Bridge is located along an ever-narrowing mountain trail that, at some places, is cut into a sheer cliff. The builders cleverly left a gap in a buttressed section of the trail that they could bridge with two logs. As needed, the logs could be removed to make the road impassable to outsiders.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. Encyclopædia Britannica, Hispanic Heritage in the Americas, "Machu Picchu"