Индулгенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опроштение од 1952 година

Индулгенција претставува попустливост, благост односно милостивост. Тоа е потврда за опростување на гревовите со плаќање на пари во католичката црква.