Индијан Село Хисторик Дистрикт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индијан Село


Индијан Село (англиски: Indian Village) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Се наоѓа на источната страна на градот. Сите куќи тука се направени во 20 век. Многу куќи се направени од Алберт Кан и други познати архитекти, и имаат повеќе од 1,100 м². Куќта на градоначалникот на Детроит, Манугијан Меншион, се наоѓа до Индијан Село.