Манугијан Меншион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Манугијан Меншион (англиски: Manoogian Mansion) е куќата на градоначалникот на Детроит, Мичиген. Се наоѓа на источната страна на градот, до Индијан Село и реката Детроит. Направена е во 1928 година за $300,000. Алекс Манугијан ја купи куќата во 1939 и во 1966 го даде на градот. Меншионот има 372 м² со 15 спални.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. The Detroit Almanac“, The Detroit Free Press, ноември 2002.