Император (вилинско коњче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Emperor dragonfly
Anax imperator qtl2.jpg
Male
Puerto de la Cruz, Tenerife
female
Whitecross Green Wood, Oxfordshire
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Odonata
Семејство: Aeshnidae
Род: Anax
Вид: A. imperator
Биномен назив
Anax imperator
Leach, 1815
Синоними

Anax mauricianus
Anax mauritianus (lapsus)

Император или син император (Anax imperator) е вид на вилинско коњче од семејството Aeshnidae, со просечен распон на крилата со должина од 78 милиметри.[2]

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Овој вид има широко распространување низ цела Африка и низ поголемиот дел од Европа, на Арабискиот Полуостров, југо-западна и централна Азија. Од 2000 година, неговиот опсег на дистрибуција се проширил и во Европа, како и на повисоки надморски височини.[3]

<grammarly-btn>

</grammarly-btn>

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Mitra, A. (2015). Anax imperator. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2017-1. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 6 August 2017.  (англиски)
  2. „Emperor“. British Dragonfly Society. конс. 25 August 2010. 
  3. Herzog, Rebecca; Osigus, Hans − Jürgen; Feindt, Wiebke; Schierwater, Bernd; Hadrys, Heike (29 октомври 2016 г). The complete mitochondrial genome of the emperor dragonfly LEACH, 1815 (Odonata : Aeshnidae) via NGS sequencing. „Mitochondrial DNA Part B“ том  1 (1): 783–786. doi:10.1080/23802359.2016.1186523.