Прејди на содржината

Илија Столески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Илија Ф. Столески ( 1924 во Лупште, Порече28 август 1943 во Кичево) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1924 година во селото Лупште кај Македонски Брод. Работел илегално во народноослободителното движење. Бидејќи бил провален, тој преминал преку окупационата граница во кичевско. Таму бил фатен од балистите ѝ убиен на 28 август 1943 година.[1]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.251