Прејди на содржината

Икавски изговор

Од Википедија — слободната енциклопедија

Икавски изговор (исто така икавица) — еден од изговорите на босанскиот, хрватскиот и српскиот јазик и единствениот кој не е прифатен во книжевниот јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]