Прејди на содржината

Израелска академија на природните и општествените науки

Координати: 31°46′13.73″N 35°12′56.74″E / 31.7704806° СГШ; 35.2157611° ИГД / 31.7704806; 35.2157611
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°46′13.73″N 35°12′56.74″E / 31.7704806° СГШ; 35.2157611° ИГД / 31.7704806; 35.2157611

Израелска академија на природните и општествените науки
Лого на академијата
Основана1961
Виднационална академија на науките
СедиштеЕрусалим
Мреж. местоhttp://www.academy.ac.il/

Израелската академија на природните и општествените науки, со седиште во Ерусалим, е формирана во 1961 година од страна на Државата Израел за поттикнување на контактите меѓу научниците од и хуманистичките науки во Израел, да ја советува владата за истражувачки проекти од национално значење, и да се промовира квалитет . Таа се состои од 102 од најистакнатите научници Израел.

Веднаш до академијата е официјалната резиденција на претседателот на Израел и на Советот за високо образование во Израел, на плоштадот „Алберт Ајнштајн“ во Ерусалим.

Во науки, Академијата финансира проекти на геологијата, флора и фауна на Израел, и го олеснува учеството на израелските научници во истражувањето на меѓународни проекти, како што се високоенергетски физика ЦЕРН) и синхротрон зрачење во Европскиот Synchrotron зрачење Објект . Израел има најголема концентрација на научници и инженери во светот. [Се бара извор]).

Во економијата, истражување е финансиран во изучувањето на Tanakh и Талмудот, еврејската историја, еврејската филозофија, еврејска уметноста и јазикот хебрејски, како и хебрејски поезија и проза.

Академијата администрира Ајнштајн Стипендии фонд, кој да негува односите меѓу научниците од целиот свет и израелско академската заедница, Израел наука фонд, со годишен буџет од 53.000.000 $, и голем број на истражување на средства врз основа на грантови од Фондот Адлер за вселенски истражувања, волкот Фондацијата, како и Fulks фонд за медицински истражувања. Академијата исто така, работи на Израел академски центар во Каиро, која им помага на израелските научници со истражување во Египет и египетската култура, и го олеснува соработка со египетските научници.

Академијата има статус на набљудувач во Европската научна фондација, и ќе трае програми за размена со британското кралско здружение, британската Академија, Шведската академија, и Националниот истражувачки совет на Сингапур.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]