Извиднички метод

Од Википедија — слободната енциклопедија

Извиднички метод е неформален образовен систем што го користат извидниците . Целта на извидништвото е карактерна обука со цел да им се помогне на учесниците да станат независни и корисни,[1] и со тоа да станат „здрави, среќни и корисни граѓани“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Baden-Powell, Robert. B.-P's Outlook. October, 1913.
  2. Baden-Powell, Robert (1926). Scouting for Boys. стр. 331.