Изабела Луен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изабела Левина Луен (германски: Isabella Levina Lueen, 1 мај 1991), попозната како Левина е германска пејачка. Таа ја претставувала Германија за Песна на Евровизија 2017. [1][2][3]

Левина на Германија на Евровизија 2017 година

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Изабела е родена во Бон во 1991 година, а таа израснала во Хемниц . Учела во Гимназијата Др. Вилем Андре. Потоа, отишла во Лондон каде што учела на Кралскиот колеџ, Одделот за музика и менаџмент.[4]

Евровизија натпревар 2017 година[уреди | уреди извор]

2016 година, било објавено дека Левина била на списокот на 33 изведувачи кои ќе се натпреваруваат за германскиот претставник на Евровизискиот натпревар 2017. Во јануари 2017 година таа била ставена во првите пет финалисти. Таа победила за време на гласањето. За време на емитувањето во живо, пејачката изведувала две песни Wildfire и Perfect Life, од кои публиката требало да го искаже оној со кого Изабела ќе биде претставена во Киев . Било одлучено дека ова ќе биде песната Perfect Life .[5][6][7][8][9]

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Совршен живот (2017)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ESC-Vorentscheid: Levina tritt gegen sich selbst an“. tz.de (германски). TZ. 9 февруари 2017.
  2. Ko, Anthony (9 февруари 2017). „GERMANY: LEVINA WINS UNSER SONG 2017 AND WILL SING "WILDFIRE" OR "PERFECT LIFE" AT EUROVISION“. wiwibloggs.com. Wiwibloggs.
  3. Laufer, Gil (9 февруари 2017). „Germany: Levina wins Unser Song 2017“. esctoday.com. ESCToday.
  4. Jordan, Paul (9 февруари 2017). „Germany's Levina takes her Perfect Life to Kyiv“. eurovision.tv. EBU.
  5. „Speed-Dating mit den Kandidaten für "Unser Song 2017". ARD (германски). Посетено на 28 декември 2016.
  6. „Diese fünf nehmen am Vorentscheid teil“. Eurovision.de (германски). ARD. Посетено на 6 јануари 2017.
  7. „Vorentscheid: Kandidaten im ARD-Morgenmagazin“. Eurovision.de (германски). ARD. 4 февруари 2017. Посетено на 5 февруари 2017.
  8. Jordan, Paul (9 септември 2016). „Kyiv to host Eurovision 2017!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 11 септември 2016.
  9. Jordan, Paul (21 јануари 2016). „Semi-Final Allocation Draw on Monday, pots revealed“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 25 јануари 2016.