Идре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добредојдовте во Идре
Добредојдовте во Идре

Идре (јужнолапонски: Eajra) е локалитет и ски -центар кој се наоѓа во општината Алвдален, округот Даларна, Шведска со 794 жители во 2010 година. Исто така, бил и историска парохија и поранешна општина.

Историја[уреди | уреди извор]

Двете парохии Сарна и Идре првично биле дел од Норвешка, но биле окупирани од експедиција на шведски селани од Алвдален во 1644 година. Договорот од Брамсебро од 1645 година бил двосмислен во врска со статусот на парохиите, но кога требало да се одлучи точниот пат на границата во 1751 година, Норвешка прифатила граница западно од Идре и Сарна.

Реката Естердал во близина на Идре.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]