Иван Цветковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Иван Цветковиќ ( Serbian Cyrillic  ; роден на 12 февруари 1981 година) е српски поранешен професионален фудбалер кој играше како играч од средниот ред

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Додека играше за Звездара, Цветковиќ дебитираше во Првата лига на СР Југославија во кампањата 2001-02, прва сезона на клубот во највисокиот натпревар во земјата. Потоа се пресели во ОФК Београд летото 2002 година. За време на неговата прва сезона со „ Романтичарите“, Цветковиќ беше регуларен играч во првиот тим, оствари 30 настапи во лигата и постигна два гола.

Во зимскиот преоден рок 2005 година, Цветковиќ се префрли на Јавор Ивањица . Тој беше редовен член на тимот кој ја освои српската Прва лига 2007-08 со непоразен рекорд. На почетокот на 2009 година, Цветковиќ се пресели во странство за прв пат и се приклучи на руската екипа Химки . Тој постигна два гола на 21 натпревар за време на руската Премиер лига во 2009 година, бидејќи клубот претрпе испаѓање.

По кратко играње во Јавор Ивањица, Цветковиќ повторно се пресели во странство и летото 2010 година потпиша со клубот Зетису од Премиер лигата на Казахстан . Тој одигра 56 настапи во лигата и постигна три гола во следните две години. Во август 2012 година Цветковиќ се врати во Србија и се приклучи на Јагодина .[1] Тој му помогна на клубот да го освои Купот на Србија во 2013 година, нивниот прв голем трофеј досега, и да се пласира во финалето следната година . На почетокот на 2015 година, Цветковиќ се врати во Казахстан и неговиот поранешен клуб Зетису . Тој исто така играше за Окџетпес во втората половина на годината. На почетокот на 2016 година Цветковиќ се врати во Јагодина .[2]

Летото 2016 година Цветковиќ повторно се приклучи на Јавор Ивањица . Во јуни 2020 година, Цветковиќ ја заврши својата играчка кариера, по српската СуперЛига средба помеѓу Инција и Јавор.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Цветковиќ одигра еден настап за СР Југославија до 21 година, играјќи го првото полувреме од 1: 2 на пријателски пораз на гостувањето кај Шпанија У21 во април 2002 година.[3]

Почести[уреди | уреди извор]

Јавор Ивањица
  • Српска прва лига : 2007–08
Јагодина
  • Куп на Србија : 2012–13 ; Вицешампион 2013–14

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Ivan Cvetković pojačao Jagodinu“ (Serbian). b92.net. 22 August 2012. Посетено на 15 January 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Bivši igrač Zvezde u Jagodini“ (Serbian). mondo.rs. 19 January 2016. Посетено на 15 January 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Poraz za 11 minuta“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 17 April 2002. Посетено на 15 January 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]