Иван Анастасов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Анастасов
Роден 28 март 1876
Лабаница

Иван Анастасов — македонски револуционер, костурски војвода и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Иван Анастасов е роден во Лабаница, Костурско, на 28 март 1876 година. Учествувал во Илинденското востание како костурски селски војвода. Се борел со турската војска во околината на неговото родно село.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 7