Иберхерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иберхерн

Иберхерн е општина во германската покраина Сар. Тој е еден од 13-те општински центри во областа Сарлуис. Според проценката од 2010 година во општината живееле 11.801 жител. Има регионален код 10044119.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Сарлуис

Иберхерн се наоѓа во сојузната држава Сар во областа Сарлуис. Општината се наоѓа на надморска височина од 192-377 метри. Површината на општината е 34,3 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 11.801 жител. Просечната густина на населеност е 344 жители на км² .

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]