Зора (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зора ― весник, орган на Окружниот одбор на НОФ за Леринско.[1]

Излегувал еднаш месечно во мал формат, на шапилограф, двојазично (на македонски и грчки). Го уредувала редакција. Главен уредник бил Димитар Велаков.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 190. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)