Зоран Мише

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоран Мише
Од наградувањето на „Пријатели на морето“, Бургас 2018
Роден(а)8 август 1984
Охрид, СР Македонија СР Македонија
Занимањеграфички дизајнер

Зоран Мише (Zoran Mise) — македонски уметник-графичар. Живее и работи во Софија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1984 година во Охрид, Република Македонија.

Студирал на „Националната бугарска уметничка академија“ во Софија, каде во текот на 2006 година ги завршил студиите во отсек „Графика“ кај доцент Димо Колибаров,[1] а во текот на 2012 година магистрирал во класата на доцент Јохан Јотов. Член е на Сојузот на бугарските уметници, секција „Графика и илустрација”..[2]

Заедно со уметниците Горан Тричковски, Васил Ангелов и Павел Целкоски го основал графичкото студио Принт Нест.[3]

Мише учествувал на бројни уметнички изложби, биенали и триенали на графиката во Бугарија и во други земји (Австрија, Турција, Романија, Швајцарија, Италија, Кина, Шпанија, Македонија, Србија, САД, Чешка и Јапонија).[4]

Носител е на многу награди, меѓу кои:[2]

  • 2009 - Награда за млад автор од „Графички мини-принт“ 09 на Галеријата „Сезони“ - Софија, Бугарија
  • 2010 - Награда за млад автор од шестото „Меѓународно триенале на графичките искуства“ - Софија, Бугарија
  • 2015 - Специјална награда на куратор на II Меѓународна изложба за печат „Барање на изгубениот рај“ - Гранада, Шпанија
  • 2015 - Трета награда (Bronze Needle) од „Меѓународно биенале на сува игла” – Ужице, Србија
  • 2016 - Специјална награда на градоначалникот на Монтана од „Конкурс за графика, живопис и скулптура” - Монтана, Бугарија
  • 2017 - Финалист на 13-то меѓународно биенале на графиката "PREMIO ACQUI 2017" Акуи Терм, Италија
  • 2017 - Награда за млад автор од „Национална графичка изложба - Георги Герасимов” – Пазарџик, Бугарија
  • 2017 - Второ место од Национален конкурс за класични графички техники - Софија, Бугарија
  • 2018 – Награда Тодор Атанасов од конкурсот „Пријатели на морето“ - Бургас, Бугарија[5]

Наводи[уреди | уреди извор]