Златен Даб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златен даб (шишиња) 1.jpg
Точено пиво Златен Даб на Пиво Фест 2018 година
ТипПиво
ПроизводителПрилепска пиварница
ПотеклоМакедонија
Алкохол по волумен4.5% http://prilepskapivarnica.com.mk/
СтилСветло пиво
Првична густинаprilepskapivarnica.com.mк
Матична страницаzlatendab.com.mk

Златен Даб, е македонско пиво произведено од Прилепска пиварница од 2000 година.Од самото појавување на Златен Даб, во пиварницата е инсталирана опрема за целосно и автоматско водење на процесот на ферментација на пиво, целосн стерилно производство на пивски квасец и автоматско миење на целата опрема и инсталација[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tanevski, Todor. "Златен Даб - Прилепска Пиварница АД". zlatendab.com.mk. конс. 2018-05-17.