Златен Даб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златен даб (шишиња) 1.jpg
Точено пиво Златен Даб на Пиво Фест 2018 година
Тип Пиво
Производител Прилепска пиварница
Потекло Македонија
Алкохол по волумен 4.5% http://prilepskapivarnica.com.mk/
Стил Светло пиво
Првична густина prilepskapivarnica.com.mк
Матична страница zlatendab.com.mk

Златен Даб, е македонско пиво произведено од Прилепска пиварница од 2000 година.Од самото појавување на Златен Даб, во пиварницата е инсталирана опрема за целосно и автоматско водење на процесот на ферментација на пиво, целосн стерилно производство на пивски квасец и автоматско миење на целата опрема и инсталација[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tanevski, Todor. „Златен Даб - Прилепска Пиварница АД“ (на en). zlatendab.com.mk. http://zlatendab.com.mk/. посет. 17 мај 2018 г.