Пивофест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пивофест
Главната сцена на „Пивофест“ 2018 година
ДатумЈули
ЗачестеностСекоја година
ЛокацијаПрилеп
Првпат2002 (2002)
ЖанрПивски фестивал
ПоддржувачОпштина Прилеп
Мрежно место
www.pivofestival.mk


Пивофестпивски фестивал што се одржува во летниот период во градот Прилеп во организација на Општина Прилеп и стопанските субјекти од градот.

Фестивалот е од отворен тип, се одржува во центарот на градот. Учество земаат познати производители на пиво и локални угостители. Посетители доаѓаат од сите краишта на Република Македонија и соседните земји. Фестивалот е познат по добрата забава, скара и ладното пиво и секако масовната посетеност.

Историја[уреди | уреди извор]

Настанот е туристичка манифестација која што има 17 годишна традиција во Прилеп. Оваа ревија на врвни пива и специјалитети на скара, дополнета со фонот на избрани музички брендови на Балканот, е туристичка атракција, која што предизвикува интерес и кај љубителите на овој тип забави не само од Македонија, туку и пошироко на Балканот. Последните неколку години почетокот на фестивалот коинцидира со верскиот празник „Петровден“, а манифестацијата трае 4 дена. Има извонредна посетеност[1]

.

Штандови на „Пивофест“ 2018 година во центарот на Прилеп
Точење пиво на штанд на „Пивофест“

Фестивалот има стекнато традиција, и на туристичката карта на Прилеп има едно од најважните места. На фестивалот гостуваат екстрадни ѕвезди од регионот. Во 2009 главен гостин била хрватската пејачка Северина.[2] Во 2010 била Светлана Ражнатовиќ-Цеца, во 2011 Здравко Чолиќ, во 2012 Лепа Брена, во 2013 Горан Бреговиќ, во 2014 Жељко Самарџиќ,[3] во 2015 Дино Мерлин. И многу други познати музичари како Жељко Јоксимовиќ, Мирослав Илиќ, Петар Грашо, Халид Бешлиќ, Љубиша Стојановиќ - Луис, Харис Џиновиќ, Данијела Мартиновиќ, Емина Јаховиќ, Тони Цетински, Јелена Розга, Тијана Дапчевиќ,Оливер Драгојевиќ, Неда Украден, Гоца Тржан, Саша Ковачевиќ и многу други.

Во 2007 година[уреди | уреди извор]

На фестивалската забава учествувале над 350.000 посетители од Македонија и странство кои испиле околу 250 тони пиво и изеле околу 60 тони скара[4]. На двете бини во центарот на градот настапиле 30-ина музички имиња и од забавната и од народната естрада. На 15-те штанда на шесте пиварници и десетте скараџии немало слободно место. Имало организирани посети од Грција и од Бугарија, а имало туристи и од Кина.

Период 2009 — 2016 година[уреди | уреди извор]

Година Дати Посетеност Изведувачи
2009 16-19 јули 200.000 Северина Вучковиќ, Љубиша Стојановиќ - Луис, Ван Гог, Електирчни Оргазам.
2010 15-18 јули 320.000 Светлана Ражнатовиќ-Цеца, Гуча Оркестар, Даниела Враниќ.
2011 14-17 јули 340.000 Здравко Чолиќ, Харис Џиновиќ.
2012 14-17 јули 400.000 Лепа Брена, Жељко Јоксимовиќ, Мирослав Илиќ, Петар Грашо, Џеј Рамадановски.
2013 18-21 јули 300.000-400.000 Горан Бреговиќ, Халид Бешлиќ, Данијела Мартиновиќ, 2Cellos, Inna
2014 17-20 јули 300.000-400.000 Жељко Самарџиќ, Јелена Розга, Тони Цетински, Емина Јаховиќ, Маид Хечимовиќ,Тијана Дапчевиќ
2015 16-19 јули 300.000-400.000 Прљаво Казалиште, Дино Мерлин, Оливер Драгојевиќ, Неда Украден, Гоца Тржан,Саша Ковачевиќ
2016 14-17 јули 300.000-400.000 Тропико Бенд, Аца Лукас, Рада Манојловиќ, Каролина Гочева, Парни Ваљак, Хари Мата Хари, Александра Радовиќ[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Уредник. „ЗА ФЕСТИВАЛОТ“. pivofestival.mk. Посетено на 2018-07-14.
  2. Завршува „Пиво Фест“, вчера настапи Северина, А1 телевизија, 19 јули 2009
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-12-07. Посетено на 2014-07-18.
  4. * Рекордна посетеност на „Пиво фест“, Утрински Весник, 21 јули 2009
  5. http://pivofestival.mk/programa

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]