Земјотрес во Централна Италија (2016)

Координати: 41°44′28″N 13°10′19″E / 41.741° СГШ; 13.172° ИГД / 41.741; 13.172
Од Википедија — слободната енциклопедија
Земјотрес во Централна Италија (2016)
Датум 24 август 2016 (2016-08-24)
Време 01:36:33 UTC[1]
Магнитуда 5.9 Mw
Длабочина 10 kм (33,000 ст)[1]
Епицентар 41°44′28″N 13°10′19″E / 41.741° СГШ; 13.172° ИГД / 41.741; 13.172
Зафатени земји/подрачја Италија
Макс. јачина IX (насилен)[1]
Жртви 290 жртви[2]
388 повредени[3]
2,500 останале без дом

На 24 август 2016 во 03:36 по месно време, земјотрес ја погодила Централна Италија, блиску до Норча, 75 км југоисточно од Перуџа и 45 км северно од Л’Аквила. Потресот бил првично забележан од Геолошкиот топографски институт на САД дека се случил на длабочина од 6.2 км со јачина од 6.4 степени. Првичниот земјотрес бил проследен со најмалку 40 силни последователни потреси.

Јачината подоцна била поправена од страна на Геолошкиот топографски институт на САД на 6.2, додека Европско-средоземниот сеизмолошки центар ја променил јачината на 6.1. Регионот е еден од најактивните сеизмолошки подрачја во Италија. Потресот бил најсилен до сега од 2009 година.[4] Најмалку 290 луѓе загинале, а десетици се водат како исчезнати.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „M6.2 – 10km SE of Norcia, Italy“. United States Geological Survey. 24 August 2016. Посетено на 24 August 2016.
  2. 2,0 2,1 Casalini, Simona; Gagliardi, Giovanni; Riccardi, Katia; Gerino, Claudio (25 August 2016). „Earthquake, aftershocks in Amatrice: 250 victims confirmed. "We fear a worse toll than L'Aquila". la Repubblica. Посетено на 25 August 2016.
  3. „Italy earthquake: Death toll rises to at least 120“. BBC Online. 24 August 2016. Посетено на 24 August 2016.
  4. Breslin, Sean (24 August 2016). „6.2 Magnitude Earthquake Hits Italy; Residents Trapped, Major Damage Reported“. Weather.com. Посетено на 24 August 2016.