За софистичките побивања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За софистичките побивања (лат. De Sophisticis Elenchis) е текст од Аристотел, дел од неговото поголемо дело Органон.