Замок Хеби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот Хеби
Замок Хеби

Замокот Хеби е дворец во општината Гнеста во Седерманланд, Шведска. Имотот ги проширувал своите имоти помеѓу езерото Климинген и Никелјан. Главната зграда била изградена околу 1780 година, според цртежите на архитектот Ерик Палмштет (1741-1803). Изграден е на на два ката од малтерисана тула во густавски стил.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Erik Palmstedt“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на September 1, 2020.