Замокот Бекаског

Од Википедија — слободната енциклопедија

Замокот Бекаског ( шведски: Bäckaskog slott ) е во општината Кристијанштад, Сканија, јужна Шведска, првично бил манастир изграден во 13 век. Таа била трансформирана во замок во 16 век. Замокот се наоѓа на истмуз помеѓу езерото Иво (најголемото езеро на Сканија) и езерото Опман.

Манастирот бил затворен од Данската круна во 1537 година за време на реформацијата. Во 1584-1653 година, благородниците Хенрик Рамел и неговиот син Хенрик Рамел Јуниор му го дале на замокот сегашниот изглед.

Наводи[уреди | уреди извор]