Заифи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Заифи (Кратово, ⅩⅤ/ⅩⅤⅠ в.) – османлиски поет родум од Кратово.

Добил солидно образование и пишувал поезија на персиски јазик. Станал познат по коментарот што го напишал за делото „Ѓулистан” на прочуениот поет Сади.[1].

Литература[уреди | уреди извор]

  • „Историја на македонскиот народ“, том втори. Македонија под турска власт (од ⅩⅣ до крајот на ⅩⅤⅠⅠⅠ век). Уредник д-р Александар Стојановски, Скопје, 1998, 464

Наводи[уреди | уреди извор]