Завојска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Завојска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворИсток
УстиеСкребатинска Река

Завојска Река — река во северниот дел на планината Исток, североисточно од Охрид, кај селото Скребатно. Се влева во Скребатинска Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 31. ISBN 978-9989-2117-6-8.