Жовнешко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жовнешко Езеро
ZovneskoJezero1.JPG
ПодрачјеШтаерска, Словенија
Координати46°16′21″N 15°1′22″E / 46.27250° N; 15.02278° E / 46.27250; 15.02278Координати: 46°16′21″N 15°1′22″E / 46.27250° N; 15.02278° E / 46.27250; 15.02278
Сливни земјиСловенија

Жовнешко Езеро е вештачко акумулациско езеро кое се наоѓа во општина Брашловце. Создадено е во 1978 година со подигнување на 73.000 кубни метри земјена бариера наречена Трнава над потокот Трнавец. Површината на езерото е 49 хектари, а просечната длабочина на езерото е 7 метри. Првенствено било планирано од причини за безбедност од поплави. Исто така, служи како извор на вода за наводнување и фарма за риби.

Замокот Жовенк стои на ридот над езерото.