Жени на Александар Македонски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во статијата се наведени жени и љубовници на Александар Македонски за кои постојат записи од страна на античките автори.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 408. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. Личности од Македонија. Скопје: МИ-АН. 2002. стр. 283. ISBN 9989-613-28-1. На |first= му недостасува |last= (help)
  3. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 1280. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]