Етрополски Водопад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Етрополски Водопад
Vodopad.varovitec.JPG
Етрополскиот Водопад
Карта
МестоСтара Планина, Бугарија

Етрополскиот Водопад (бугарски: Етрополски водопад), познат и како Варовитец ― водопад на Стара Планина, Бугарија, кој се наоѓа во близина на Етрополскиот манастир. Се наоѓа на мала река што тече во близина на манастирот.

42°49′27″N 24°2′19″E / 42.82417° СГШ; 24.03861° ИГД / 42.82417; 24.03861