Етнолошки музеј (Подмочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Етнолошки Музеј
Ethnological Museum (Podmocani) 03.JPG
Поглед на музејската зграда
МестоПодмочани, преспанско
Типетнолошки[1]
ДиректорЈоне Ефтимовски

Етнолошкиот музеј — музеј во преспанското село Подмочани и во него е сместена една од најбогатите етнолошки колекции во Македонија. Во музејот е сместена ретка и импозантна колекција на над 2000 уметнички детали: прекрасни примероци на накит, оружје, стари монети и преку 160 различни Македонски национални носии од разни региони на Македонија[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Музеи“ (македонски). visitpelagonia.mk. конс. 2010-08-23. 
  2. „Етнолошки Музеј - Подмочани“ (македонски). PrespaLive. Недела, 31 Мај 2009 16:40. конс. 2010-08-23. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]